Jdi na obsah Jdi na menu
 

Motto: " Kdo si hraje nezlobí." 

                                               Kdo jsem

 

                          Černý Petr 

                                                    neboli

          Diddl auf dem Kaktus, Schwarzer Peter, Sorte Per, Zwarte Piet, Old maid

 

  

                  Historie karet

 

  O  vzniku a původu karet bylo vysloveno mnoho nejrůznějších teorií. Většina z nich umísťuje původ karet do Číny, ale některé teorie tvrdí, že karty vznikly v Indii, Japonsku, Koreji nebo snad v Persii. Teorie o původu karet v Číně je nejlépe doložitelná, protože první historicky doložená zmínka o hraní karet pochází z Číny. Podle kronik hrál na Nový rok l.p. 969 (podle čínského kalendáře) císař Mu-tsung dominové karty se svými ženami. Nejednalo se tedy o karty jak je známe nyní, ale nebylo to ani domino. To by nejspíš nebyl použitý výraz dominové karty. Jednalo se o tenké, podlouhlé listy papíru, v podstatě kameny domina. I když tyto karty nemají s dnešními kartami moc společného  tak se odborníci shodují na teorii že se opravdu jedná o předchůdce dnešních hracích karet. Zdá se, že karty sloužily již od počátku k zábavě a nejen k věštění (či vykládání ) budoucnosti.

 

  Časem se karty dostaly přes Španělsko a Itálii do Evropy kde se objevují již více než 600 let a postupně získaly velkou popularitu a to postupem času nejen u šlechty ,ale i  ve všech společenských vrstvách. První zpráva o kartách v Evropě pochází z Katalánska a je z roku 1371. Další zpráva se objevuje v roce 1376, kdy vyhláškou 23. května město Florencie hru zakazuje pod hrozbou přísného potrestání. Později karty zakazovala také katolická církev. 

  

  Také u nás se karty a i další společenské hry časem rozšířily. Například na zámku ve Vizovicích mají kolekci 32 společenských her, které se  vesměs dochovaly po původních majitelích. Nejstarší z her pochází patrně z 18. století. Na zámku jsou k vidění kupříkladu kostěné malované bierki, Lotto, Whist, Vrhcáby nebo strategická hra pro dva hráče Rytíři a družina, Timo či Blechy a Domino. Mají tam i karetní hry jako jsou Pikety (se zlacením a původní koženou kazetou), kvarteta a  také  hru Černý Petr.

 

   Společenskou karetní hru Černý Petr dnes řadíme mezi jednoduché hry, které jsou vhodné i pro děti. Tuto hru mohou hrát děti dokonce již od 3 let a při hře se pobaví celá rodina.  Tato hra dnes již vyšla s celou řadou témat od večerníčkových a pohádkových postaviček přes zvířátka, autíčka, postavičky ze Čtyřlístku, prehistorická zvířata až po  nejrůznější profese a dokonce existuje i ekologický Černý petr se zaměřením na třídění odpadu.

 

 

Hra Černý Petr

 

    • Počet hráčů : 3 a více
    • Karty : speciální, 33 listů !
    • Hodnoty : 16 dvojic + 1 Černý Petr
    • Cíl hry : Zbavit se všech karet a nemít na konci hry černého Petra v ruce

 

 

 

Pravidla:

 

   Na začátku hry se karty důkladně zamíchají a postupně všechny rozdají  hráčům. Dále každý kdo má v ruce dvojice  karet se stejným znakem je odloží na stůl. Poté hráč po levici rozdávajícího začíná  tím , že si vytahuje kartu z vějíře karet rozdávajícího aniž by viděl o jakou kartu se jedná a tu založí mezi své karty. Pokud se mu tímto sejde dvojice stejných karet odloží je opět na stůl. Dále ze svých karet nechává vytáhnout kartu hráče po své levici, ten opět odloží dvojici karet (pokud mu vznikne) a také nechá hráče po své levici vytáhnout kartu ze svého vějíře karet. Takto hra pokračuje stále dokola. Výhercem se stává ten hráč který se jako první zbavil všech karet, ale hra stále pokračuje až zůstane ve hře jen hráč s kartou  " Černého Petra ".  Tomu se poté připisuje černá čárka či namaluje černý puntík na čelo. Nejlépe něčím co se dá dobře umýt, ne třeba fixem :-)  .

 

 

Varianta:

 

Pokud zrovna nemáme speciální sadu karet na Černého Petra, můžeme použít třeba karty klasické, tzv. francouzské. Ze sady 32 karet odstraníme např. křížového kluka a kluka pikového prohlásíme za Černého Petra. Odhazujeme dvojice karet shodné hodnoty a barvy (červená a černá). Při všším počtu hráčů můžeme použít kompletní balíček 52 karet (nezapomeneme určit Černého Petra !, takže budeme rozdávat 51 karet ). 

 

 

 

 

Lidé Černého Petra:

 

Fenoménu hry Černý Petr se věnují i Přátelé karetní hry Černý Petr na Facebooku a v DDM Benešov mají na tuto hru zaměřený zájmový kroužek pro děti.

                               

                         

 

 

 Pár odkazů  kde lze koupi Černého Petra :